Шта је клуб за тражење посла?
Клуб за тражење посла представља формалну групу особа које траже запослење.Његова сврха је да незапосленом лицу пружи континуирану помоћ у тражењу посла. Клуб воде каријерни савјетници запослени у бироу. У клубу за тражење посла обављају се и информисања о правима и обавезама незапослених лица док су на евиденцији бироа, индивидуална савјетовања те обуке из предузетништва за лица која су заинтересована за самозапошљавање.
Како изгледа рад у клубу?
У клубу за тражење посла проводе се савјетовања и обуке кроз које ће чланови савладати све технике и методе активног тражења посла, што подразумијева дефинисање циљева, писање биографије и мотивационог писма, припрему за интервју са послодавцем, пријаву на огласе, које ће примјењивати с циљем што бржег запослења. Чланови клуба и након обуке имају могућност да долазе и користе ресурсе клуба све док се не запосле.
Сва незапослена лица која су заинтересована за самозапошљавање имају могућност да прођу обуку из предузетништва, гдје ће добити одговоре на то како покренути самосталну дјелатност, на које препреке и ризике могу наићи те како их превазићи.
Шта ја могу добити од клуба за тражење посла?
Можете повећати своје шансе да добијете посао!
Можете научити како написати биографију (CV), пропратно писмо, на који начин пратити и пријављивати се на огласе за посао, рад са апликацијама и пријавним обрасцима, како се представити послодавцу, како успјешно обавити интервју за посао, како се понашати на свом радном мјесту и како задржати посао.
Можете добити личног савјетодавца са којим ћете радити на побољшању своје конкурентности на тржишту рада све до остварења крајњег циља – запослења.
Уколико сте заинтересовани за самозапошљавање, научићете како покренути и успјешно водити властити посао.
Које друге користи могу имати од чланства у клубу?
Члановима клуба се у локалном бироу обезбјеђују бесплатно сви ресурси за процес тражења запослења, а неки од њих су:
• кориштење рачунара и интернета;
• приступ огласима објављеним у свим дневним новинама;
• кориштење телефона за потребе контактирања са послодавцима;
• приступ бази привредних субјеката;
• обуке из области тражења посла и обуке из предузетништва;
• савјетодавне услуге запослених у клубу;
• едукативни материјал;
• могућност сусрета са послодавцима од којих ћете чути шта су њихова очекивања при одабиру будућих запосленика;
• информације о свим активним мјерама које спроводе заводи за запошљавање.
Ко све може бити члан клуба за тражење посла?
Свако незапослено лице пријављено на евиденцију може постати члан клуба.
Уколико постоји више заинтересованих него што клуб у том тренутку може примити, формира се листа чекања, али ће сви добити могућност да постану чланови.
Које су моје обавезе према клубу за тражење посла?
Ваша обавеза је да активно учествујете у радионицама у складу са договором са водитељем клуба те да поштујете договорене термине.
Какве су ми шансе да пронађем посао?
Досадашње искуство показује да до 40% чланова клуба пронађе посао, а својим учлањењем и ви можете бити један од њих.
Како могу постати члан клуба?
За све информације обратите се свом локалном бироу, односно директно особи која је задужена за вођење клуба.
Како су настали клубови за тражење посла?
Клубови за тражење посла су настали 1970-их када је др Нејтан Азрин осмислио концепт клуба за тражење посла који функционише кроз три сегмента: група за подршку, радионица за стицање вјештина потребних за тражење посла и мјесто гдје се могу добити информације о слободним радним мјестима. Клубови за тражење посла које је Азрин покренуо у Централном Илиноису (САД) остварили су 90% успјешних запослења током 90 дана рада, чак и са неквалификованом радном снагом и слабом локалном привредом. Концепт клубова за тражење посла успјешно дјелује широм свијета. Клубови спроводе своје активности у земљама попут Сједињених Америчких Држава, Аустралије, Француске, Шведске, Уједињеног Краљевства али и у земљама региона: Словенији, Хрватској, Србији и Бугарској.
Клуб за тражење посла је у БиХ креиран у оквиру Пројекта запошљавања младих (YЕP), који финансира Швајцарска агенција за развој и сарадњу, у сарадњи са Заводом за запошљавање Републике Српске и Федералним заводом за запошљавање, односно кантоналним службама за запошљавање.
Клубови за тражење посла имају сједишта у: Источној Илиџи, Невесињу, Зворнику, Српцу, Бањој Луци, Градишци, Новом Граду, Дервенти, Теслићу и Модричи.