Да. Анализе и евалуације које проводи Завод за запошљавање показују нам да 60% лица остаје у радном односу што је добар резултат.
Обуку може проводити послодавац самостално ако има материјално-техничке услове или одговарајућа образовна институција. Преквалификација се проводи искључиво преко верификоване институције. У оба случаја, радник мора имати сертификат који потврђује да је обука извршена.
Да бисте запослили приправника и искористили средства по Јавном позиву, морате имати материјално-техничке и кадровске услове. Материјално-технички услови подразумијевају простор, односно канцеларију, потребну опрему и др., док кадровски услови подразумијевају адекватног ментора који ће у склопу ваше фирме вршити оспособљавање приправника.
У том случају сте обавезни да замијените радника са другим незапосленим лицем са евиденције Завода из циљне групе по програму запошљавања најкасније 30 дана од дана престанка рада дотадашњег радника. Ако не замијените радника, мораћете вратити дозначена средства.
Ваша обавеза је да региструјете дјелатност самосталног предузетника и привредног друштва и да ту дјелатност обављате у предвиђеном периоду у складу са Јавним позивом и датим програмом, а најмање 12 мјесеци.
ЈУ Завод за запошљавање Републике Српске суфинансира покретање пословне дјелатности у одређеном износу уз претпоставку да располажете и са властитим средствима за покретање бизниса.
Ако испуњавате услове предвиђене Јавним позивом по програмима запошљавања, можете очекивати финансијску подршку за самозапошљавање које се најчешће састоји од износа годишњих пореза и доприноса за предузетникa уз мање износе средстава за покретање почетне пословне регистрације.
Ако испуњавате услове дефинисане Јавним позивом, можете очекивати новчану подршку најчешће у висини годишњих пореза и доприноса на минималну плату. Ваша обавеза је да запослите лице из одређене циљне категорије предвиђене програмом запошљавања, а које треба да код вас буде у радном односу, најчешће дефинисано уговором, 12 мјесеци.
У зависности од тога шта се дефинише Програмом запошљавања, а најчешће се могу укључити тешко запошљиве и угрожене категорије незапослених лица као што су:
У програмима запошљавања могу учествовати регистровани послодавци на подручју Републике Српске који ангажују лица са евиденције незапослених Завода и незапослена лица са евиденције незапослених која покрећу самосталну дјелатност.
Програми запошљавања намијењени су послодавцима који су регистровани на подручју Републике Српске и незапосленим лицима која су пријављена на евиденцију незапослених Завода, а постоје сљедеће врсте програма:
Након доношења Програма за запошљавање Републике Српске слиједи расписивање јавног позива за коришћење средстава по сваком програму појединачно.
Полазна тачка за провођење програма је Стратегија запошљавања 2021–2027. године. На основу поменуте стратегије, Влада Републике Српске доноси Акциони план запошљавања.
Акционим планом запошљавања дефинишу се конкретне мјере запошљавања у текућој години. Након доношења Акционог плана запошљавања ЈУ Завод за запошљавање Републике Српске доноси програм запошљавања у Републици Српској за програме који ће се проводити у тој години.
Јавни позив за програме запошљавања расписује се након усвајања акционог плана запошљавања који усваја Влада Републике Српске.
Акционим планом запошљавања дефинисани су програми запошљавања, планирана финансијска средства и носиоци реализације.
Јавни позиви су доступни у рубрици „Пројекти запошљавања”, секција „Пројекти ЗЗЗРС”.
На једном мјесту објављују се јавни позиви у оквиру чега су доступни и обрасци за пријављивање по сваком програму појединачно у форматима Word и PDF.
Тренутно активни јавни позиви доступни су у рубрици „Јавни позиви”.
У рубрици „Статистика” доступни су подаци са могућношћу формирања типа извјештаја по вашим потребама.
У рубрици „Публикације” доступни су статистички билтени са обрађеним подацима на мјесечном нивоу.
Своје огласе за посао можете послати на имејл-адресу oglasi@zzzrs.net или доставити надлежном бироу према мјесту регистрације.
У рубрици ПОСЛОДАВЦИ налазе се сви обрасци потребни послодавцима за запошљавање нових радника.
Обрасци су доступни у формату Word и PDF.
Завод за запошљавање не наплаћује услуге оглашавања слободних радних мјеста.
Новчана накнада се исплаћује у трајању од 1 до 18 мјесеци у зависности од дужине проведеног времена у осигурању од незапослености.
Ово право вам припада ако сте провели најмање осам мјесеци непрекидно у осигурању од незапослености у посљедњих 12 мјесеци или 12 мјесеци са прекидима у осигурању од незапослености у посљедњих 18 мјесеци и ако вам је радни однос престао без вашег захтјева, сагласности или кривице. Радник остварује наведена права и у случају када једнострано откаже уговор послодавцу због неисплаћених плата или доприноса у периоду дужем од три мјесеца.
Незапослено лице може остварити и право на пензијско и инвалидско осигурање у трајању до три године, рачунајући од дана подношења захтјева, уколико ће са тим стажом осигурања и временом проведеним у осигурању стећи услове за старосну пензију који се односе на минимум стажа осигурања.
ЦИСО је мјесто гдје се могу добити услуге информисања, савјетовања и обуке, али и мјесто гдје ваше идеје могу бити препознате и претворене у нове и квалитетније. У ЦИСО-у дoбићeтe практичнe савјeтe како да тражите пoсаo, напишeтe биoграфиjу, мoтивациoнo писмo, приjаву за пoсаo и прeпoрукe, ускладите свojу биографију са пoтрeбама послодавца.
Клуб за тражење посла представља формалну групу особа које траже запослење. Његова сврха је да незапосленом лицу пружи континуирану помоћ у тражењу посла. Клуб воде каријерни савјетници запослени у бироу.
- лична карта,
- радна књижица,
- доказ о школској спреми,
- други докази у складу са Законом (увјерења, потврде и сл.),
- доказ о престанку уговора о раду уколико сте били у радном односу.