Како отићи на рад у Њемачку?
Пон, 18.03.2013.Анкете показују да би више од 80 одсто младих из Босне и Херцеговине радо у потрази за бољим животом отишло на Запад.
Добити прилику за то није лако мада у Њемачкој већ годинама има премало радне снаге за одређена занимања.
Држављани БиХ немају право да траже посао на њемачком тржишту рада, осим ако немају признату диплому и имају конкретну компанију која им нуди радно мјесто.
У том случају се може добити такозвана „Плава карта" која омогућава долазак стручњака ако им њемачки послодавац понуди плату од најмање 46.400 евра годишње или 36.192 евра у дефицитарним занимањима.
У Њемачкој у овом тренутку постоји дефицит љекара, инжењера машинства и електротехнике, као и информатичара. Само у овим браншама непопуњено је 120.000 радних мјеста.
Истовремено, већ постоји захтјев из Њемачке упућен Босни и Херцеговини да одобри слање особља за његу старих и болесних. Приходи од тог посла нису толико велики, али су довољни за нормалан живот.
БиХ мора да пожури са склапањем споразума са Њемачком о доласку медицинског особља јер Нијемци већ размишљају чак о довођењу радне снаге из Кине.
Ипак, ни у Њемачкој не тече свуда мед и млијеко, а гастарбајтерски хљеб понекад има и седам кора. Не ради се само о новцу и заради, него и о потпуно другачијим обичајима, начину живота, култури, преносе агенције.
(Capital.ba)