Историјат
На основу Закона о запошљавању и остваривању права незапослених лица БиХ у октобру 1992. године основан је Републички завод за запошљавање са сједиштем у Српском Сарајеву.
Када је 1992. године Завод за запошљавање Босне и Херцеговине престао с обављањем дјелатности, служба запошљавања у Републици Српској требало је самостално да настави са радом уз средства и кадрове који су се нашли на њеној територији. Сачувана имовина и документација на територији Републике Српске била је битан предуслов да се покрене иницијатива за оснивање Републичког завода за запошљавање.
У јесен 1992. године предузети су и конкретни кораци са циљем правног утемељења дјелатности запошљавања у Републици Српској и њеног институционалног обликовања.
За потребе доношења одговарајућих одлука и аката Владе Републике Српске, у септембру и октобру 1992. године, припремане су информације о стању и проблемима у запошљавању у регијама Републике Српске. То је био основ за доношење Закона о запошљавању Републике Српске и формирање Републичког завода за запошљавање. Већ у октобру 1992. године Влада усваја информацију о потреби доношења Закона о запошљавању и остваривању права незапослених лица у Републици Српској и доноси посебну одлуку о оснивању Републичког завода за запошљавање.
Крајем 1993. године донесени су Закон о радним односима и Закон о запошљавању и остваривању права незапослених лица („Службени гласник Републике Српске”, број: 25/93). На овај начин стекли су се готово сви услови за обављање послова у области запошљавања: законом уређена област, затечена имовина, кадрови... Али и поред тога било је много проблема које је у ходу требало рјешавати. Захваљујући великом ентузијазму тадашњих радника Завода, без минималних финансијских средстава, без могућности успостављања комуникације са појединим организационим јединицама почела је изградња ове институције.
Централна служба са сједиштем у Палама и већ формиране филијале кренуле су са извршавањем редовних активности, нарочито на сређивању отприје сачуваних евиденција и друге документације о незапосленим лицима.
Због великих миграција становништва приступило се утврђивању стварног стања незапослености у Републици Српској. За избјегла и расељена лица из других подручја БиХ вођене су посебне евиденције. Осим ових, вођене су и евиденције о поднесеним пријавама потреба за радницима, извјештаји о престанку радног односа и друге евиденције у надлежности Завода.
У тадашњим условима Завод је у оквиру својих Законом утврђених надлежности дао приоритет функцији посредовања у запошљавању, информисању незапослених лица о слободним радним мјестима, условима и могућностима запошљавања, вођењу евиденција, усклађивању понуде и потражње за кадровима и остваривању минимума права по основу привремене незапослености.
Треба нагласити да је током 1993. године због недостатка средстава у буџету Завод био принуђен да се обрати свим општинама у Републици Српској ради учествовања у обезбјеђивању минимума средстава и услова за рад општинских служби за запошљавање. Већина општина је удовољила овом захтјеву, те су на тај начин очуване службе запошљавања у општинама и Завод као цјелина на територији Републике Српске.
Тек половином 1994. године увођењем доприноса за запошљавање, сходно Закону о запошљавању и остваривању права незапослених лица, стечени су услови да се почне са исплатом новчане накнаде за незапослена лица.
Већ 1995. године Завод развија активне мјере запошљавања, чиме и сам доприноси стварању услова за запошљавање и добија активну улогу на тржишту рада Републике Српске. Из године у годину повећава се број запослених посредством Завода, обезбјеђује се материјалноправна заштита незапослених, на свим нивоима и у свим сегментима побољшава се рад ове институције. Завод тежи да постане савремена и модерна установа иако је то било незамисливо непосредно по окончању ратних дејстава. Такав развојни пут утиче на доношење одлуке о изградњи пословне зграде Завода на Палама у којој су смјештене Централна служба Завода и Филијала Источно Сарајево.
Законом о запошљавању („Службени гласник Републике Српске”, број: 38/00) Републички Завод за запошљавање преименован је у Завод за запошљавање Републике Српске.