Истраживање скривеног тржишта рада
Нова тржишна економија је много динамичнија него што се то чини на први поглед.
Већина послова који се нуде су дио скривеног тржишта рада, које се састоји од радних мјеста која још нису оглашена. Под тим се подразумијевају радна мјеста која настају као резултат скорашњих пензионисања, отпуштања, ширења фирми, али и радна мјеста која ће се тек отварати. Већина радних мјеста никада и не стигне до огласа или агенција за запошљавање, већ се попуне људима који користе методе директног контакта. Послодавци користе формалне начине само када се мјеста не попуне неформалним путем.
Уколико тражите посао, савjетујемо вам да прво направите листу послодаваца код којих бисте жељели да радите. Када прикупите више информација о њима, листу можете мијењати, тј. неке фирме ћете можда избрисати, а друге додати. Након што сте одабрали оне на које ћете се усредсредити спремни сте да почнете с активним тражењем посла. Потребне информације укључују и одговоре на сљедећа питања:
• Који су производи или услуге фирме?
• Какав је њен статус у индустрији? Да ли је велика или мала, да ли расте или се смањује?
• Шта можете сазнати о послу који желите (дужности, плата, бенефиције, радна средина)?
• Какав је имиџ фирме и који тип особе јој одговара?
• Који су неки од њених садашњих проблема?
• Који људи имају моћ да вас запосле?
Да бисте истражили скривено тржиште рада, морате користити неформалне методе. Већина послова се пронађе путем личних контаката или директним контактирањем са послодавцима.
Ваши извори информација могу да буду: новине, пословни часописи, трговачки или професионални магазини – претражите ове изворе због чланака који помињу ваше циљне послове, тј. фирме. Тражите информације о новим производима, ширењу, консолидацији, промјени локација, промоцијама фирми, потражите и чланке које пишу извршни директори, податке о годишњим зарадама и текућим проблемима фирми. Прегледајте стара издања новина због старих огласа за посао. Они вам могу пружити важне информације о дужностима на послу, плати и бенефицијама. Можда ћете наћи и неки оглас за радно мјесто за које сте заинтересовани, а које никада није ни попуњено или је особа која је претходно ангажована већ отишла са тог мјеста.
Информације можете добити на више начина:
• путем фирми – позовите одјељење за људске ресурсе или односе са јавношћу у датој фирми; набавите брошуре, годишњи извјештај, опис релевантних послова и било шта друго што описује фирму;
• кроз информативни интервју – правите мреже тако што ћете се састајати са неким из фирми да бисте добили детаљније информације о њима и можда неко обавјештење о слободном радном мјесту;
• у професионалним и струковним удружењима – већина радних области има своја струковна удружења. Ова удружења одржавају редовне састанке и штампају периодичне часописе, а све су то добри извори унутрашњих информација о фирмама чланицама.
Многи стручњаци су чланови једног или више професионалних удружења. Ако се никада нисте учланили у своје или ако вам је чланство истекло, ово може бити добар тренутак да се активирате. Ове организације често имају директора чланства, што је одличан извор информација за умрежавање. Професионалне групе обично имају редовне састанке гдје се слободна радна мјеста могу објавити. Удружење можда има и базу са биографијама или пружа помоћ својим члановима при запошљавању. Ако ваша група нема такве активности, предложите им да отпочну са њима и понудите им своју помоћ. Можете сазнати за нека упражњена мјеста која никада неће бити оглашена. Поред тога, примијетиће вас људи који знају за слободна радна мјеста или који сами запошљавају нове кадрове. Важно је одржавати контакте са овим људима и између сусрета. Пословни контакти ове врсте вам могу обезбиједити корисне информације о политици фирми и пословној филозофији прије интервјуа, тако да ћете бити припремљени, информисани и сигурни.
Предлажемо вам и да послодавцу код којег бисте вољели да радите пошаљете контактно писмо. У контактном писму предложите позицију на којој бисте могли радити, укратко представите себе као кандидата, вашу мотивацију и жељу. На овај начин ваша биографија се неће утопити међу остале, што се дешава када је расписан конкретан оглас.